ShowRoom: Slovinská 752/7, Praha 10 | +420 773 111 162
ÚvodNovinky

Jak byste se měli starat o svou dřevěnou podlahu, aby dlouho vydržela?

Pokud se o své věci pečlivě staráme, déle nám vydrží. U dřevěné podlahy to platí dvojnásobně. Pokud je správně ošetřena a dobře udržována, stáří se na ní nepodepíše. V opačném případě však hrozí, že ji můžete zničit. A vzhledem k tomu, že pořízení dřevěné podlahy není levná záležitost, zajisté uvítáte pár tipů, jak se o ni lépe starat a poskytnout jí ten správný servis.

Pravidelnost je první krok k úspěchu

První a zásadní doporučení k péči o parkety a dřevené podlahy zní – provádějte údržbu pravidelně. Pokud se o ně budete starat pečlivě, ale v různých časových horizontech, jde vaše snaha zcela vniveč. Jednou uděláte údržbu za dva roky, pak za pět let a po čase už zapomenete úplně. Doporučené období je vždy jednou za 3 měsíce. Péči byste měli věnovat, jak parketám a dřevěné podlaze s ošetřeným povrchem, tak i s naneseným lakem.

Jaké jsou rozdíly v povrchové úpravě?

Pokud se chystáte vybírat dřevěnou podlahu, můžete volit mezi spoustou variant. Oblíbenější lakovaná verze je levnější a jednotlivé lamely jsou připraveny už z výroby. Můžete však mít i lamely ošetřené voskem. Sice jsou dražší, ale pokud chcete nechat vyniknout matnou strukturu podkladu ve svém interiéru, není lepší volba.

Dřevěná podlaha však může být i z parket nebo prken (prekenná podlaha). Pak stojíte před zásadní otázkou – jaký povrch zvolit? Olej nebo lak, to je věčná otázka. Oboje má svá pro i proti. Pokud se rozhodnete ošetřit dřevěnou podlahu lakem, vytvoří se na jejím povrchu odolná vrstva skvěle odolná při běžném provozu. Výhodou je i její snadná údržba pomocí „suchého“ uklízení.

Pokud se ale v některém místě poškodí, je velmi náročné, dokonce téměř nemožné, poškozené místo opravit a znovu nalakovat. V tomto ohledu vede olejová úprava. Sebemenší škrábanec je možné přebrousit a natřít novou vrstvou oleje. Ošetřené místo dokonale splyne se zbytkem dřevěné podlahy a za pár týdnů už zapomenete na to, že jste vůbec nějakou opravu prováděli.

Nejvíce však doporučujeme oleje kombinované s voskem! Oproti čistému oleji mají velkou výhodu v tom, že lépe uzavírají póry dřeva, a díky tomu je pak dřevěná podlaha odolnější proti zašpinění.

Jak nejlépe ošetřit podlahu s olejovou úpravou?

Pokud jste si vybrali dřevěnou podlahu ošetřenou olejem, můžete ji bez problémů omývat vodou. Vhodný je k tomu přípravek na bází mýdla, který se v kyblíku snadno rozpustí, a dokonale s ním odstraníte veškeré nečistoty.

Máte-li však starší podlahu, která je hodně poničená, je potřeba použít mokřejší konzistenci a důkladně ji vydrhnout. Po vyčištění ji důkladně vytřete do sucha, aby nedošlo k jejímu přemokření. Pak můžete nanést speciální olej pro obnovu ochranné vrstvy na povrchu. Nanesení je rychlé a jednoduché – stačí obyčejným mopem, který hustou směs rozetře. Tento proces můžete provést i pomocí olejů v rozprašovači, což může být pro mnohé jednodušší, než manipulace s velkou nádobou.

Správný servis si zaslouží i lakovaná podlaha

Pokud jste se přiklonili k druhé variantě povrchové úpravy dřevěné podlahy, věřte, že je stejně tak důležité o ni pečovat. I v tomto případě doporučujeme nanášet ochrannou vrstvu leštěnkou, aby lépe odolala vnějším vlivům a poškození. Než se však na tento proces vrhnete, ujistěte se, že je povrch parket či plovoucí podlahy nepoškozený. V opačném případě by tato místa mohla působením vody zešednout a povrch by se znehodnotil. Pokud je film utvořený lakem dostatečně uzavřený, nic vám nebrání v zahájení ošetřovacího procesu.

Doporučené přípravky na ochranu dřevěných podlah zakoupíte v podlahovém studiu – každé z nich nabízí značky, se kterými má nejlepší zkušenost. Podle rad odborníků není nejdůležitější volba výrobce, jako především pravidelnost údržby.